Dostupné 3D řezání
Technologie 3D řezání je opravdu pro všechny!
Vysoké nároky na kvalitu výroby, krátký procesní čas, plná automatizace, nízké provozní náklady, dlouhá životnost, servisní nenáročnost atd. To všechno je o laseru již známo, ale co je opravdu jeho přidaná hodnota a proč je tak dostupný a nenahraditelný ve 3D výrobě?
Laserové technologie nachází uplatnění v nejrůznějších průmyslových aplikacích. V oblasti 3D zpracování a řezání plechů tomu není jinak. V porovnání s jinými západními nebo asijskými zeměmi není jejich nasazení v ČR a SR příliš rozšířené. Důvodem je používání „starých“ konvenčních mechanických technologií dlouhodobě zavedených ve výrobě. Všichni dobře víme, že z hlediska produkce je to doslova „vražda“ – musíme myslet na konzervativnost, která ve výrobách panuje. Momentální trendy se však mění a nároky na technologii, kvalitu a čas cyklu se zvyšují, tím se mechanické nástroje dostávají na limit své produktivity, a proto se i u nás začínají hledat nové, někdy již známé, ale průmyslem v ČR a SK neprobádané metody, kde laser hraje významnou úlohu. Hlavně díky své dostupnosti a spolehlivosti v provozu, nízkými provozními náklady a rychlou návratností.
Dostupné 3D řezání
Z hlediska historie a objemu implementace laserů v průmyslu, patří řezání mezi nerozšířenější průmyslovou laserovou technologii. Její využití se datuje od roku 1965, kdy firma Western Electric Company postavila funkční laserový systém pro vrtání diamantových raznic. Od roku 1965 se ale mnoho věcí změnilo, technologie řezání přešla z 2D formátu za pomoci CO2 a Nd:YAG také do technologie prostorového opracování – 2,5D a 3D. Standardně jsou dostupné celky s technologií na bázi CO2, diodového a vláknového laseru, které ale nebyly úplně dostupné. Hlavně kvůli vysoké vstupní investici a neochotě podniků inovovat stávající technologie a proces výroby. Je to smutná realita, která již ale začíná být minulostí a laserové celky se stávají její nedílnou součástí.
Zásadními výhodami laserové technologie jsou:
- Bezkontaktnost procesu – materiál nepodléhá mechanickým silám, které můžou způsobit deformaci, zvlnění, kroucení, praskání atd.
- Malé tepelné ovlivnění – do materiálu je zaneseno minimální množství tepla, aby nenarušovalo krystalicitu
- Opakovatelnost procesu – využitím vhodné technologie je opakovatelnost v rozmezí 0,05 mm, což snižuje zmetkovitost výroby
- Možnost vyřezávání jemné struktury – laserový pracovní bod se pohybuje mezi 20-50 µm, což dovoluje využít technologii na velice jemné opracování a řezání malých přesných tvarů – hlavní využití automotive, aerospace, nástrojárny atd.
- Kvalita řezu a variabilita procesu
- Jednoduchost přenastavení technologie
Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.
Komentáře jsou uzavřeny.